Jogi személy, mint vezető tisztségviselő

A jogi személyeknél a vezető tisztségviselői feladatokat rendszerint természetes személy(ek) látja, illetve látják el. Azonban a Ptk. lehetőséget biztosít arra is, hogy szintén egy jogi személy lássa el ezen feladatokat.

Ha a vezető tisztségviselői feladatokat jogi személy látja el, akkor

  • a jogi személy köteles kijelölni azt a természetes személyt, aki a vezető tisztségviselői feladatokat nevében ellátja.

  • a kijelölt természetes személy(ek) nem lesznek vezető tisztségviselők, e posztot továbbra is a jogi személy fogja betölteni. (A kijelölésükre azért van szükség, mivel a jogi személyeket, noha ugyanolyan jogok és kötelezettségek illetik, mint az embert, nem ,,élő” személyek, így szükség van a nevükben való döntésre és cselekvésre egy természetes személyre)

  • mivel a Ptk. nem tiltja, hogy a jogi személy vezető tisztségviselő csupán egy természetes személyt jelölhessen ki, aki a vezető tisztségviselői feladatokat a nevében ellátja, így akár több természetes személy is kijelölhető.

Felmerülhet azonban egy technikai probléma, amennyiben több természetes személyt szeretnénk kijelölni:

Vegyünk egy egyszerű példát: ha egy korlátolt felelősségű társaságban új természetes személy ügyvezetőt szeretnénk kijelölni, akkor a társasági dokumentumok elkészítésén kívül többek között szükséges egy elektronikus formanyomtatványt is kitöltenünk, ahol átvezetjük a változásokat. Ez a formanyomtatvány egy több oldalas dokumentum, amely lényegében a cégjegyzék-ben található rovatszámokat tükrözi vissza. Ezek az adatok rovatokban jelennek meg, így például a 13-as rovatszám a képviseletre jogosultak adatait tartalmazza a vonatkozó törvények előírásainak megfelelően.  Így, ha egy 13/1-es rovatszám alatt már van ügyvezetője a korlátolt felelősségű társaságnak, úgy, ha mellé még egy ügyvezetőt nevez ki a cég, akkor ez az új ügyvezető 13/2-es rovatszámon fog megjelenni a cégjegyzékben.  Értelemszerűen ilyenkor két ügyvezetője lesz a cégnek.

Viszont, ha a jogi személy az ügyvezető, és a kijelölt természetes személy mellé még egy természetes személyt szeretnénk kijelölni, akkor is új rovatszám alatt fog megjelenni ez az új kijelölt természetes személy. Fenti példánál maradva, amennyiben 13/1-es rovatszám alatt került feltüntetésre a jogi személy ügyvezető és a nevében eljáró természetes személy, és még egy természetes személyt szeretnénk kijelölni mellé, akkor 13/2-es rovatszám alatt újra feltüntetésre kerülne a jogi személy ügyvezető, de immár a másik kijelölt természetes személlyel.

Tehát úgy tűnhet, mintha két ügyvezetője lenne a cégnek, pedig egy ügyvezetője van, a jogi személy, aki történetesen két természetes személyt nevezett ki, akik ellátják nevében az ügyvezetői feladatokat.

A helyes megoldás az lenne, ha az eredeti rovatszám alatt kerülne feltüntetésre az újonnan kijelölt természetes személy a már meglévő mellett, hiszen mint említettük továbbra is egy ügyvezetője van a társaságnak.

Ehhez viszont módosítani szükséges az elektronikus formanyomtatványt – hiszen jelenlegi formájában nincs lehetőség eredeti rovatszám alatt hozzáadni további természetes személyt, aki a jogi személy vezető tisztségviselő nevében eljárhat.

Previous
Previous

A munkaköri alkalmassági vizsgálat változásai 2024. szeptembertől